Radu Bercea - Între artă și memorie

Marti 07 Mai 2019  - Luni 20 Mai 2019

Locație: Muzeul de Istorie

Pe 8 mai 2019, ora 14:30, la Muzeul de Istorie Suceava, va avea loc vernisajul expoziției Radu Bercea – Între Artă și Memorie.

Expoziția include 31 de lucrări de pictură și grafică ale celebrului artist din Gura Humorului.

Radu Bercea – Între Artă și Memorie este o expoziție care redă în tocmai crâmpeie întunecate, tulburătoare din locurile de detenție pe unde a trecut autorul.

Cele două culori pe care artistul le-a folosit, roșu și negru, subliniază martiriul și teroarea gulagului comunist.

Expoziția este dedicată liceenilor, studenților, tinerilor în general, care este bine  să cunoască istoria unui destin, a unui pictor și grafician care a trăit timp de 5 ani ororile regimului comunist.