Curcubee înaripate

Miercuri 15 Mai 2019  - Duminica 15 Septembrie 2019

Locație: Muzeului Bucovinei

Muzeului Bucovinei vă invită să vizitați, în perioada 15 mai-15 septembrie 2019, la Muzeul de Științele Naturii, expoziția temporară intitulată Curcubee înaripate.

Expoziția aduce un omagiu profesorilor entomologi Pisică-Donose Constantin și Nemeș Ioan, la aproximativ zece ani de la trecerea lor în neființă.

Materialul entomologic expus publicului vizitator cuprinde 24 insectare cu fasmide și fluturi exotici și autohnoni, colectați și achiziționați de profesorul Ioan Nemeș, totalizând 679 exemplare și, alte zece insectare cu lepidoptere și coleoptere din Patrimoniul entomologic al Muzeului de Științele Naturii.

Colecția profesorului Ioan Nemeș, aflată în Patrimoniul entomologic al Muzeului de Științele Naturii din Dorohoi- coorganizatorul acestei expoziții omagiale, conține aproximativ 250.000 de exemplare de fluturi (molii-sfinx, molii-lună, fluturi dulci, fluturi toxici) aduși din Madagascar, Brazilia, Papua Noua Guinee, America de Nord, Mexic.