Biserici de lemn din Bucovina istorică - cercetare şi conservare

Joi 01 August 2019  - Marti 20 August 2019

Locație: Muzeul Bucovinei

Muzeul Bucovinei găzduieşte în perioada 1 – 20 august 2019 expoziţia Biserici de lemn din Bucovina istorică - cercetare şi conservare, vernisajul având loc joi, 1 august, ora 14.00, la Muzeul de Istorie, Sala Cafeteria.

Proiectul expoziţional prezintă prin imagini şi note o sintetizare a cercetării documentare şi de teren a autorului, dr. Laurenţiu Dragomir, urmărind înţelegerea şi aprofundarea fenomenului bisericilor de lemn din Bucovina, evidenţa lor ştiinţifică, precum şi situaţia actual a stării de conservare a acestora.

Bucovina este renumită prin bisericile cu fresce exterioare din România, parte din ele incluse în patrimoniul UNESCO, sau prin vechile biserici din Lujeni sau din Toporăuţi, aflate în prezent în regiunea Cernăuţi din Ucraina.

Alături de aceste monumentale şi valoroase lăcaşe de cult, Bucovina păstrează o categorie specială de monumente de arhitectură vernaculară religioasă, modeste în aparenţă, mai puţin cunoscute, dar destul de numeroase. Ele sunt adevărate opere de artă ale meşterilor populari, de cele mai multe ori anonimi, însumând un număr de peste 350 de biserici de lemn, după cum au fost identificate în urma cercetării ce a prilejuit această expoziţie.

Expoziţia a fost itinerată până acum la Muzeul Unirii din Iaşi în 2017, în cadrul Simpozionului internaţional Monumentul - tradiţie şi viitor, la Muzeul Regional de Istorie şi Etnografie din Cernăuţi în vara anului 2018, la Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” din Târgovişte, în perioada aprilie – mai 2019 şi la Muzeul de Istorie şi Arheologie Piatra Neamţ în perioada mai – iulie 2019.

20190730 blbi