BUCOVINA MILENIUL III

Vineri 13 Decembrie 2019  - Miercuri 15 Ianuarie 2020

Locație: Muzeul de Științele ale Naturii

Consiliul Județean Suceava, Muzeul Bucovinei și Centrul Cultural Bucovina au organizat a XVI a ediție, 2019 a Salonului Internaţional de Artă Fotografică “ BUCOVINA MILENIUL III”, sub înaltul patronaj  FIAP şi AAFR.  Amintim faptul că secţiunile din acest an au fost „OPEN” şi „JURNALISM”.

Participarea a fost numeroasă peste media participărilor anilor precedenți. Astfel, s-au înscris în competiţie 436 de artişti fotografi din 43 de ţări , cu 3934 de fotografii. Artiștii fotografi s-au înscris la secțiunea open cu 1685 de lucrări fotografice și cu 1249 de fotografii la secțiunea jurnalism.

Juriul international

Csaba BALASI, Presedintele Juriului,

M.FIAP, E. FIAP/g  FIAP Liaisson officer,  Romania

Herbert GMEINER, M.FIAP, HonEFIAP, Austria

Virgilio BARDOSSI, M.FIAP , EFIAP/p, Italy

Petru GEMĂNARU, A.FIAP, Romania

Victor RUSU, AAFR, Photographer Artist, Romania

a acordat 18 premii – 3 medalii FIAP, 3 medalii AAFR, 6 mentiuni FIAP , 6 mentiuni AAFR -  pentru fiecare secţiune, în total 36 de premii.

Vernisajul va avea loc la Muzeul de Științele Naturii pe data de 13 decembrie 2019, ora 12. Perioada de expunere va fi 13 decembrie 2019 – 15 ianuarie 2020.

20191209 b